Upravit stránku

Lakování práškovými barvami je podstatně mladší technologie než lakování “mokrou“ cestou. Přesto dnes existují celá odvětví, ve kterých práškové barvy plně nahradily původní “mokré“ stříkání.

Práškové barvy jsou ekologicky šetrnější, neobsahují žádná rozpouštědla. Jsou to termoreaktivní barvy, které se na předmět zachytí pomocí statické elektřiny a v peci při teplotě cca 180°C dojde k jejich “tání“ a k napečení na stříkaný předmět. Po vychladnutí je povrchová úprava hotova. Práškové barvy vytvářejí na stříkaném předmětu silnější povlaky než “mokré“ barvy a dokáží kromě hladkých povrchů vytvořit různé zvrásněné či tepané efekty, kterých “mokrými“ barvami nelze dosáhnout.

V naší lakovně se řídíme RAL vzorníkem barev.

Nanášení práškových barev na lakovaný předmět probíhá v lakovacím boxu firmy Galatek a.s., který odsává přebytečnou barvu z prostoru lakovny. Je prováděno aplikačním zařízením “pistolí“ a to dvěma možnými způsoby:
 

  1. nabíjením prášku třením ve speciálně upravené části stříkací pistole. Toto kinetické nabíjení prášku třením je nazýváno Tribo nabíjení. Na naší lakovně používáme Tribo zařízení od firmy EST spol. s r.o.
     
  2. nabíjení prášku se provádí pomocí vysokonapěťového zdroje, který prostřednictvím elektrody umístěné uvnitř stříkací pistole nabíjí okolo proudící práškovou barvu. Aplikační zařízení pracující na tomto principu používáme od americké firmy NORDSON.
     

Vypékání práškových barev probíhá ve speciálně upravených vytvrzovacích pecích (taktéž od firmy Galatek a.s.) s programovatelným průběhem ohřevu při teplotě cca 180°C.

Po vytvrzení a vychladnutí nalakovaných dílů provádíme balení zakázek dle specifikace zákazníka, pokud si zakázku zákazník nepřepravuje a nebalí sám.

Námi prováděné ruční práškové lakování nám poskytuje výhodu v možnosti pracovat s kovovými dílci různých velikostí a tvarů. Provádíme i repase různých kovových dílů, například regálových systémů, kovového nábytku, skříněk rozvaděčů, dílů auto i moto veteránů, plotů a branek, autodisků, cyklistických kol, apod.

Lakovací box používaný ve firmě NeLaP s.r.o.
Lakovací box používaný ve firmě NeLaP s.r.o.
Vytvrzovací pec používaná ve firmě NeLaP s.r.o.
Vytvrzovací pec používaná ve firmě NeLaP s.r.o.